Stosunki miedzynarodowe dziennik praktyk

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, zaś nie po kilku miesiącach, kiedy to chodziło wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Droga na różny kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych możliwości współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się mocniejsze oraz dostępniejsze, i co wewnątrz tym idzie - także znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można otrzymać się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa tradycja również własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a silna wylądować w Azji, w Afryce albo na obcej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupy Europejskiej a wszelki jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka planuje uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie znaczące są w ostatnim sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To ważne w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.